Nowa seria kosiarek dyskowych XT 390

10.10.2017

Nowa seria kosiarek dyskowych XT 390

 

 

 

Nowa kosiarka dyskowa SaMASZ XT 390 – skosisz więcej, lepiej i wygodniej!

   

Zastosowane nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne modelu XT 390 całkowicie zmieniają jakość pracy, a także komfort transportu. Kosiarka ta, podobnie jak inne modele SaMASZ, nie niszczy darni i minimalizuje poziom zabrudzenia, czyli można powiedzieć, że zebrana pasza jest najwyższej czystości.

 

XT 390 to kosiarka o największej obecnie szerokości koszenia na świecie montowana na TUZ ciągnika i transportowana w pozycji skośnej, spełniającej wszelkie wymogi dopuszczenia do ruchu po drogach publicznych. Możliwości transportu w pozycji skośnej zapewnia o wiele lepszą widoczność, bezpieczeństwo i stabilność. Model XT 390 umożliwia pozostawienie maszyny na placu w pozycji transportowej na czterech stopach. Maszyna posiada również unikatowe zabezpieczenie najazdowe złożone z hydraulicznego bezpiecznika zintegrowanego z zaczepem i korpusem maszyny dające największe dostępne na rynku odchylenie listwy tnącej na pierwszym dysku.

   

CENTRALNE ZAWIESZENIE

 

Podstawową zaletą centralnego zawieszenia jest równomierne rozłożenie ciężaru na podłoże, doskonałe kopiowanie terenu oraz duży zakres pochylenia (do 24°), co ułatwia pracę na nierównym terenie i pozwala na optymalne prowadzenie maszyny w każdych warunkach.

   

TRANSPORT I PRZECHOWYWANIE

 

Bardzo ważnym atutem kosiarki XT 390 jest możliwość transportu w pozycji skośnej, zapewniającej o wiele bezpieczniejsze kierowanie i łatwiejsze manewrowanie pojazdem zarówno po drogach publicznych, jak i po wąskich droga polnych. Dużą zaletą jest wysokość maszyny nieprzekraczająca 4 m, która zgodnie z prawem o ruchu drogowym dopuszcza pojazd z ładunkiem do ruchu bez dodatkowych oznaczeń lub zezwoleń. Dodatkowo model XT 390 w standardowej wersji przewiduje możliwość pozostawienia maszyny na placu w stabilnej pozycji transportowej na czterech stopach.

   

Odciążenie hydropneumatyczne

 

Dzięki zastosowaniu hydropneumatycznego odciążenia operator za pomocą hydrauliki ciągnika może w szybki sposób ustawić siłę nacisku listwy tnącej na podłoże, dzięki czemu niezależnie od ukształtowania terenu nacisk na podłoże jest zawsze jednakowy. Duży i dobrze widoczny manometr informuje operatora maszyny o ciśnieniu w układzie hydropneumatycznym. Niewątpliwą zaletą jest możliwość regulacji ciśnienia bez konieczności opuszczania kabiny ciągnika, dopasowując tym samym odciążenie do panujących warunków.

   

Bezpiecznik hydrauliczny i unikatowe zabezpieczenie najazdowe

 

XT 390 posiada unikatowe zabezpieczenie najazdowe. Hydrauliczny bezpiecznik jest zintegrowany z zaczepem i korpusem maszyny i dodatkowo wspierany przez innowacyjny system odciążenia hydropneumatycznego. Zabezpieczenie chroni zespół tnący przed uszkodzeniem. Podczas napotkania przeszkody listwa już na pierwszym dysku odchyla się o ponad 50 cm i unosi się na wysokość 30 cm, po czym samodzielnie powraca do pozycji roboczej. Żadna z maszyn dostępnych na rynku nie posiada listew odchylających się w tak dużym zakresie.

 

 

 

 
Typ kosiarki XT 390
Szerokość koszenia[m] 3,90
Liczba dysków/noży [szt.] 9/18
Minimalna moc współpracującego ciągnika [KM] 74 kW (100KM)
Wydajność robocza przy V=12 km/h ~4,5 ha/h
Szerokość pokosu [m] ~2,40-2,65
Szerokość/wysokość transportowa [m] ~2,60/3,98
Masa [kg] 1290
Kategoria TUZ ciągnika II / III
Obroty WOM ciągnika [obr/min] 1000

 

 
Copyright © 2009 SaMASZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zaprojektowane przez JAWAS Jakub Wasilczuk