06.07.2015
Kategoria: Wydarzenia
Wydrukuj
Guinnes

Udział brali: Zestaw kosiarek dyskowych SaMASZ MegaCUT 941 oraz Deutz-Fahr 7250 TTV

2 lipca podjęliśmy próbę ustanowienia rekordu Guinnessa pt. „Największy obszar łąki skoszony zestawem 3 kosiarek dyskowych w 8 godzin”. Przygotowania trwały wiele miesięcy. Przede wszystkim musieliśmy spełnić warunki nałożone przez kapitułę Guinnessa i znaleźć łąkę o powierzchni około 140 ha w jednym kawałku. Nie poszliśmy na łatwiznę. Zdecydowaliśmy się na koszenie w warunkach zbliżonych do takich, z którymi na co dzień zmaga się polski rolnik, na terenach łąk torfowych w Goślubiu należących do Stadniny Koni w Walewicach.

Próba rozpoczęła się o godzinie 10.06, a jako pierwszy za kierownicą ciągnika zasiadł wiceprezes Maciej Stolarski. Pierwsza połowa koszenia przebiegała dość dynamicznie. Średnia wydajność zestawu wynosiła wtedy niespełna 17 ha/h, średnia prędkość jazdy 17,5 km/h, średnie zużycie paliwa to zaledwie 1,8 l/ha! Maksymalna prędkość, z jaką do tej pory poruszał się ciągnik to 25 km/h.

Według geodetów w ciągu 8 godzin skosiliśmy dokładnie 96.29 ha. Nie obyło się jednak bez niespodzianek. Na kwadrans przed regulaminowym zakończeniem czasu ze względu na bardzo dużą nierówność terenu ciągnik „zaliczył dziurę” pikując kosiarką frontową głęboko w ziemię. Obawialiśmy się, że doszło do uszkodzenia maszyny i nie będzie możliwe dokończenie pracy. Po błyskawicznej reakcji naszych serwisantów listwa została oczyszczona z ziemi i trawy, po czym maszyna ruszyła do dalszej pracy.

O godzinie 18.06 dobiegł końca regulaminowy czas. Zmęczeni ale szczęśliwi udzielaliśmy informacji zaproszonym dziennikarzom. Wspólnie z przedstawicielami Deutz-Fahr ściągnęliśmy dane z komputera pokładowego ciągnika, oto one:

- Średnia prędkość: 17.9 km/h,

- Wydajność robocza: 16.83 ha/h,

- Średnie zużycie paliwa - czas: 25.7 l/h,

- Średnie zużycie paliwa - powierzchnia: 1.8 l/ha,

Czy można było skosić więcej? Pewnie tak. Lecz ustanawiając ten rekord chcieliśmy także udowodnić że nasze maszyny sprawdzają się w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Ich niezawodność i bezawaryjność doceniają rolnicy na wszystkich kontynentach, a my potwierdziliśmy to w Goślubiu. Osiągnięty rezultat wymaga teraz zatwierdzenia przez kapitułę Rekordu Guinnessa.

Dziękujemy serdecznie wszystkim dziennikarzom, przedstawicielom Deutz-Fahr, partnerom handlowym, gospodarzowi obiektu za udział i pomoc w przygotowaniu próby ustanawiania rekordu.

O ostatecznym werdykcie kapituły Guinnessa poinformujemy w najbliższym czasie.

Wkrótce zamieścimy także obszerny materiał filmowy.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia:

Zadaj pytanie