14.09.2023
Kategoria wpisu: Porady
Wydrukuj

Dzięki przetrząsaczom do siana proces suszenia i zbioru zielonki przebiega łatwo i szybko, co pozwala na zwiększenie wydajności gospodarstw rolnych. Co więcej, spulchnienie materiału wpływa na utrzymanie jego odpowiedniej wilgoci, a tym samym wysoką jakość paszy. Sprawdź, jak są zbudowane przetrząsacze i na czym polega ich działanie.

Budowa przetrząsaczy do siana

Przetrząsacze do siana są maszynami rolniczymi wykorzystywanymi do przewracania i rozpraszania pokosów traw na polu, co ma na celu ich równomierne wysuszenie. Wyróżnia się dwa główne rodzaje przetrząsaczy. Pierwszy z nich, przetrząsacz karuzelowy, zbudowany jest ze stalowej ramy oraz przymocowanych do niej lekkich, aluminiowych rurek tworzących ramiona. Do przetrząsania zielonki wykorzystywany jest w tym przypadku ruch obrotowy. Drugim typem maszyn są przetrząsacze zawieszane, które wyposażone są w koła grabiące i zęby. Każde z urządzeń posiada także zaczepy oraz koła jezdne umożliwiające jego wygodną obsługę.

Działanie przetrząsaczy do siana

Przetrząsacz mocuje się do ciągnika rolniczego za pomocą specjalnych zaczepów, które umożliwiają regulację wysokości oraz poziomowanie ramienia roboczego względem podłoża. Następnie, dzięki przekładni i łańcuchom napędowym, ruch obrotowy z wału napędowego ciągnika jest przenoszony na ramiona przetrząsające lub obracający się walec. W zależności od jego rodzaju zadaniem przetrząsacza jest spulchnianie, zgrabianie i przenoszenie zielonki.

Podsumowując, przetrząsacze do siana stanowią niezbędne narzędzie w rolnictwie, sprzyjające efektywnemu suszeniu materiału. Ich budowa i działanie mają na celu umożliwienie równomiernego przewracania i rozproszenia pokosów traw, co przyczynia się do osiągnięcia optymalnych warunków przygotowywania paszy dla zwierząt gospodarskich.

Zadaj pytanie