Współczesne rolnictwo stawia przed producentami maszyn rolniczych coraz większe wyzwania, szczególnie jeśli chodzi o maszyny zielonkowe. W artykule przyjrzymy się dwóm głównym rodzajom zawieszeń stosowanych w kosiarkach dla rolnictwa oraz ich wpływowi na kopiowanie terenu, jakość koszenia i inne ważne aspekty funkcjonowania tych maszyn.

Zawieszenie centralne i boczne

Najprostsze konstrukcje kosiarek dyskowych opierają się na zawieszeniu bocznym, gdzie oś zaczepienia listwy znajduje się z boku maszyny. Chociaż tańsze w porównaniu do urządzeń z centralnym układem zawieszenia, mogą nie sprawdzić się na nierównych łąkach, zwłaszcza przy większych szerokościach roboczych. Wady tego typu zawieszenia wynikają z faktu, że amplituda wahań krańców listwy może być spora i powodować znaczne różnice w wysokości cięcia.

Z kolei wyższą jakość koszenia uzyskuje się przy zastosowaniu centralnego zawieszenia belki tnącej. Dlaczego? Istnieje kilka powodów, a do najważniejszych należy lepsze rozłożenie masy zespołu tnącego, który w tym przypadku nie jest na sztywno połączony z ramą, a zawieszony na ramieniu przenoszącym obciążenia. Istotna jest też elastyczność maszyny, która może swobodnie przechylać się na boki, przez co praca kosiarki znacznie lepiej dostosowuje się do warunków terenowych.

Kopiowanie terenu a zawieszenie kosiarki

Zawieszenie centralne zapewniające elastyczność i swobodę przechylania się maszyny na boki ma kluczowe znaczenie dla równomiernego koszenia roślin. To właśnie dzięki temu kosiarki dyskowe mogą efektywnie kopiować teren, co przekłada się na równiej ściętą zielonkę, mniejsze uszkodzenia darni i czystszy pokos. W przypadku zawieszenia bocznego, zwłaszcza przy większych szerokościach roboczych, te cechy mogą być problematyczne.

Systemy amortyzacji w kosiarkach rolniczych

W zależności od rodzaju zawieszenia w kosiarkach stosowane są różne systemy amortyzacji. W przypadku centralnego zawieszenia możemy spotkać układy jednosprężynowe, wielosprężynowe z regulacją oraz odciążniki pneumatyczno-hydrauliczne, które precyzyjnie pozwalają regulować docisk listwy w zależności od warunków pracy czy podłoża. Dzięki tym rozwiązaniom kosiarki z centralnym zawieszeniem są bardziej stabilne i efektywniejsze w pracy na nierównych terenach.

Zadaj pytanie