01.12.2023
Kategoria wpisu: Porady
Wydrukuj

Zielonka jest jednym z kluczowych elementów w żywieniu zwierząt gospodarskich, takich jak bydło, owce czy kozy. Właściwa konserwacja zielonki pozwala na zachowanie jej wartości odżywczych oraz zmniejszenie strat powstających podczas przechowywania. W poniższym artykule przedstawiamy aspekty, o które należy zadbać, aby proces konserwacji przebiegał prawidłowo. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Wybór odpowiedniej metody konserwacji

Istnieje kilka metod konserwacji zielonki, które mają na celu wydłużenie jej trwałości i utrzymanie wartości odżywczych przez cały okres przechowywania. Do najpopularniejszych należą suszenie oraz kiszenie. Wybór odpowiedniej metody zależy od składu gatunkowego łąki, od zakładanego sposobu konserwacji i możliwości składowania. Suszenie zielonki polega na jej rozłożeniu na polu, pozostawieniu na słońcu, aż osiągnie odpowiedni poziom wilgotności.

Ważne jest jednak, aby suszenie odbywało się w suchych i słonecznych dniach, gdyż opady deszczu powodują wydłużenie tego procesu (wymusza to przeprowadzenie dodatkowych zabiegów w postaci ponownego przetrząsania i zgrabiania). Kiszenie zielonki to proces fermentacji mlekowej, który pozwala na utrzymanie wartości odżywczychoraz zabezpieczenie przed rozwojem niekorzystnych mikroorganizmów.

Zielonka może być też przechowywana w szczelnych silosach lub workach foliowych. Te metody konserwacji pozwalają na uzyskanie wysokiej jakościowo i gatunkowo paszy objętościowo-soczystej. Pozwala ona na zachowanie wartości pokarmowych oraz zmniejszenie strat powstałych podczas przechowywania.

Przygotowanie zielonki do konserwacji

Aby proces konserwacji zielonki przebiegał prawidłowo, ważne jest, aby zadbać o właściwy park maszynowy (kosiarki, przetrząsacze, zgrabiarki). Wybór odpowiednich maszyn zielonkowych gwarantuje zachowanie wysokiej jakości zielonki bądź siana. Nie należy zapomnieć o właściwym terminie koszenia, który ma najistotniejszy wpływ na zawartość białka w koszonej masie. Wszystkie zabiegi opisane powyżej dają gwarancję uzyskania pożywienia dla zwierząt, które jest najtańsze i najbardziej korzystne dla gospodarstw.

Zadaj pytanie