Wydrukuj

Koszenie traw i roślin zielnych to jedna z podstawowych czynności wykonywanych w gospodarstwach hodowlanych. W celu uzyskania dobrego jakościowo materiału paszowego niezbędne jest użycie odpowiedniego sprzętu. Do pozyskiwania zielonki stosuje się najczęściej kosiarki rotacyjne bębnowe i dyskowe. Mają one wiele cech wspólnych, ale istnieją również różnice, które wpływają na ich wydajność i sposób działania.

Kosiarki bębnowe

Kosiarki bębnowe to klasyczne urządzenia z napędem górnym. Moc przenoszona jest od wału odbioru mocy ciągnika przez przekładnie stożkowe do górnej części elementów roboczych. Wysokość koszenia może być stała bądź regulowana pierścieniami dystansowymi. Kosiarki te charakteryzują się stosunkowo wysoką masą własną, co przekłada się na zwiększony pobór mocy. Ich konstrukcja nie jest jednak skomplikowana i umożliwia łatwą konserwację oraz naprawy. Kosiarki bębnowe wybierają najczęściej osoby dysponujące ograniczonym budżetem, gdyż koszty zakupu i utrzymania tych maszyn nie są wysokie.

Kosiarki dyskowe

Kosiarki dyskowe są dolnonapędowe, co oznacza, że moc przenoszona jest w dolnej części konstrukcji. Przekazywanie napędu odbywa się za pomocą wału napędowego, przekładni pasowych oraz kątowych i szeregu kół zębatych. Zespół roboczy stanowi listwa tnąca z wieloma dyskami wyposażonymi w nożyki. Listwa ta może być złożona nawet z 12 tarcz, co zapewnia dużą szerokość pokosu, a co za tym idzie doskonałą efektywność. Kosiarka dyskowa to idealny wybór dla rolników prowadzących działalność hodowlaną na dużą skalę.

Zalety kosiarek dyskowych

Kosiarki dyskowe są lżejsze niż bębnowe, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na moc. Płynna regulacja wysokości koszenia umożliwia łatwe dostosowanie do warunków terenowych i idealne kopiowanie terenu. Wyższa prędkość robocza zespołu tnącego pozwala na lepszą efektywność koszenia. Możliwość odchylania zespołów roboczych pod większym kątem niż w przypadku kosiarek bębnowych umożliwia koszenie skarp. Szeroki, równomiernie rozłożony pokos ułatwia dalszą obróbkę i sprawia, że materiał roślinny szybciej schnie.

Zadaj pytanie